Kwartalnik Społeczno-Kulturalny Dolnego Powiśla i Żuław


Pobierz za darmo! Najnowsze wydanie Prowincji już dostępne w naszej wirtualnej
bibliotece - kliknij.
Bądź na bieżąco Chcesz wiedzieć co się dzieje?
Dodaj nas na Facebook i Twettera.
Aktualności
Promocja nr 4 (26) 2016 oraz książki Jerzego Kosacza

Zapraszamy na spotkanie  promocyjne numeru  4 (26) 2016 kwartalnika "Prowincja" oraz książeczki Jerzego Kosacza pt. "Epizod zawny życiem", wydanej jako tom 4 Biblioteki Kwartalnika "Prowincja". Najbliższe spotkania odbędą się w Sztumie i Kwidzynie:

- w Sztumie - w sobotę 17 grudnia 2016 r. o godz. 18.00 w sali czekoladowej Sztumskiego Centrum Kultury.

- w Kwidzynie - w niedzielę 18 grudnia 2016 r. o godz.16.00 w  sali kwidzyńskiego Muzeum. 

     Jerzy Kosacz urodził się w 1942 roku w Budsławiu (obecnie Litwa). Zmarł w 2015 roku w Sadlinkach. Ukończył Uniwersytet Warszawski na Wydziale nauk Politycznych w 1971 roku. W marcu 1968 roku, brał udział w antyrządowych wiecach studenckich. Był robotnikiem w Stoczni Gdańskiej, bibliotekarzem w Kwidzynie, nauczycielem akademickim w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku, a w latach 1976-1981 kierownikiem Biblioteki Miejskiej w Kwidzynie. Tam założył "Solidarność" w 1980 roku, a następnie został szefem MKZ NSZZ "Solidarność" w Kwidzynie. W stanie wojennym internowany i zwolniony z pracy. Prowadził własny zakład stolarski w Białkach k. Kwidzyna, współorganizował działalność Duszpasterstwa Ludzi Pracy przy katedrze św. Jana w Kwidzynie, był też szefem podziemnej „Solidarności” w Kwidzynie i członkiem podziemnych władz "Solidarności" regionu elbląskiego. Odznaczony Krzyżem Semper Fidelis, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i pośmiertnie Krzyżem Wolności i Solidarności. Poeta, pisarz, malarz, pasjonat lokalnej historii. Od 2011 roku współpracował z kwartalnikiem „Prowincja".

        Książka została wydana przez Stowarzyszenie Inicjatyw Obywatelskich Taka Gmina, które jest wydawcą kwartalnika "Prowincja". Współorganizatorem promocji książki jest Biblioteka Miejsko-Powiatowa w Kwidzynie oraz Muzeum w Kwidzynie.

                                                                                                     Serdecznie zapraszamy - Redakcja                                                        Nasi przyjaciele